Gösterge Net Aktif Değer
12.07.2024 18:10:00
206,8271 TL % -1,32
Gümüş Endeksi
12.07.2024 18:10:00
1.023,43 TL % -1,33
Gümüş Uluslararası Fiyatı
12.07.2024 18:10:00
30,96 USD
GÜMÜŞ Portföy Dağılımı
Gümüş : % 98,53
*Nakit : % 1,47
211730 kg
6,20 gr

Borsa Yatırım Fonları

Borsa Yatırım Fonu, bir endeksi baz alan, baz aldığı endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı amaçlayan ve payları borsalarda işlem gören yatırım fonlarıdır. 

Borsa Yatırım Fonları hisse senetlerinin yüksek likidite ve kolaylıkla alınıp satılabilme özelliği ile yatırım fonlarının riski dağıtma, yatırım yaptığı piyasaların getirilerinden yatırımcıları yararlandırma gibi özelliklerini birleştirmektedir. 

İMKB’de işlem yapma yetkisi olan tüm yetkili aracı kurumlardan ve aracı kurum acentesi olan tüm bankalarda açılmış bir yatırım hesabınız varsa İMKB seans saatleri içerisinde dilediğiniz zaman borsa yatırım fonu alabilirsiniz. 

Borsa Yatırım Fonlarında yapılan işlemlerin takası da T+2 olarak gerçekleştirilmektedir. Borsa Yatırım Fonları diğer yatırım fonlarında olduğu gibi tüm varlıklarını Takasbank’ta saklar ve güven altındadır. 

Türk Sermaye Piyasaları ilk Borsa Yatırım Fonu ile Ocak 2005 ‘te Finasbank AŞ. DOW JONES İstanbul 20 A Tipi Borsa Yatırım Fonu ile tanıştı. 

Net Aktif Değer, gün sonunda ilan edilen fon fiyatıdır. 

Gösterge Niteliğindeki Net Aktif Değer, borsa yatırım fonlarının anlık net aktif değeridir. Açıklandığı andaki piyasa koşullarına göre yaklaşık olarak fonun değerini gösterir. 

İşlem fiyatı, borsa yatırım fonunun İMKB’de alınıp satıldığı anda oluşan fiyattır. 

Gösterge Niteliğindeki Portföy Kompozisyonu, borsa yatırım fonunun belirli bir pay sayısına denk gelen portföy yapısıdır. Bu sayede yatırımcı örneğin 50,000 fon payına denk gelen portföy kompozisyonunu takip ederek hangi portföy yapısına ortak olduğunu son derece şeffaf şekilde takip edebilmektedir. 

Borsa Yatırım Fonları’nın avantajları

İşlem Kolaylığı:
Borsa yatırım fonları İMKB’nin işleme açık olduğu her gün seans saatleri içerisinde hisse senetleri ile aynı şekilde alınıp satılabilmektedir. 

Düşük Maliyet:
Borsa yatırım fonları, düşük maliyetle işlem gören ürünlerdir. Yatırım fonları ile karşılaştırıldığında, borsa yatırım fonları oldukça düşük bir maliyetle yatırımcılara yatırım imkanı sağlar. Bireysel ve kurumsal (yerli/yabancı) yatırımcılar İMKB’den borsa yatırım fonları için yaptıkları işlemlerde sadece aracı kurumların tahsil ettikleri işlem komisyonunu ödemektedirler. 

Şeffaflık:
Borsa yatırım fonlarının takip ettikleri endeksin her işlem günü gösterge niteliğindeki portföy kompozisyonları açıklanmaktadır. Yatırımcılar sahip oldukları borsa yatırım fonları paylarının hangi varlıklardan oluştuklarını kolayca günlük olarak takip edebilirler. 

Sürekli İzleme İmkanı:
Borsa yatırım fonlarında İMKB seans saatleri içerisinde 15 saniyede bir gösterge niteliğinde net aktif değer açıklanmaktadır. Bu sayede yatırımcılar değişen piyasa koşullarına ve hisse senedi fiyatlarının, fonun net aktif değerini ne oranda etkilediğine ilişkin fikre sahip olabilirler. 

Borsa Yatırım Fonlarının Diğer Yatırım Fonlarından Farkı: 

- İMKB’de aynı bir hisse senedi gibi alınıp satılabilirler.
- Sık aralıklarla net aktif değerleri açıklanır.
- Portföy kompozisyonları her sabah ilan edilir.
- Yönetim ücreti çok daha düşüktür.
- Borsa yatırım fonları kapanış fiyatlarından değerlenir

Finans Portföy A.Ş. Gizlilik Politikası


Finans Portföy, yasal portföy yönetimi anlayışı ve müşteri odaklı hizmet felsefesi ile edindiği veya sakladığı müşteri bilgilerinin gizliliğini sağlamayı aşağıdaki temel kurallar çerçevesinde taahhüt etmektedir.


Finans Portföy Genel Müdürlük : Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, Kristal Kule Binası No: 215 Kat: 23, 34394 Şişli / İstanbul Tel: 0212 336 7171 ×